Postaw (na) dom!

Planujesz zakup własnych czterech kątów i marzy ci się zamieszkanie w przytulnym domku z pięknym ogródkiem? Niestety rynek nieruchomości, choć bardzo obszerny, nie zawsze ma nam do zaoferowania to, o czym marzymy… Alternatywą jest zakup działki budowlanej i wybudowanie domu od podstaw, według odpowiadającego nam projektu, w stylu, który do nas pasuje. Jest to oczywiście dosyć kosztowna opcja, być może jednak warto ją rozważyć – choćby na przyszłość, bowiem kto wie, co przyniesie przyszłość?

Na początek ustal swój budżet

Plan wybudowania domu, podobnie jak i plan decyzja o zakupie nieruchomości poprzedzony powinien być sporządzeniem dokładnego budżetu. Zaliczyć można do niego zarówno te pieniądze, które aktualnie posiadamy, jak i kwotę, którą będzie skłonny pożyczyć nam bank w ramach kredytu hipotecznego. Aby ustalić, jaka to kwota nie wystarczy, a wręcz nie powinno się bazować wyłącznie na informacjach, jakie znaleźć można na stronach internetowych poszczególnych banków czy popularnych kalkulatorach kredytowych, bowiem nie są one tak naprawdę miarodajne. Najlepiej umówić się z przedstawicielem kredytowym wybranego banku (a jeszcze lepiej – kilku banków) i od niego uzyskać wszelkie niezbędne informacje oraz poznać swoją rzeczywistą zdolność kredytową. W koszta, jakie będziemy musieli ponieść w drodze do sfinalizowania wymarzonego projektu, jakim jest budowa własnego domu wliczyć musimy zarówno cenę działki budowlanej, koszt projektu domu (a także rzeczy takie jak projekty garaży), koszt materiałów budowlanych i wykończeniowych, opłatę za usługi firmy budowlanej i tak dalej. Pamiętaj, im dokładniejszy budżet i kosztorys, tym mniejsze ryzyko, że prace staną z powodu nieprzewidzianych wydatków.

Etap drugi – projekt domu, mieszkania, projekty garaży, budowa i wykończenie

Kiedy kwestie finansowe masz już za sobą czas przejść do kolejnego etapu planowania. Na początek zastanów się nad lokalizacją, w której chciałbyś zamieszkać i poszukaj w jej okoliczności działek budowlanych (nie rolnych). Kiedy dokonasz już zakupu działki w wybranej lokalizacji i o określonej powierzchni czas na przygotowanie projektu. Najlepiej zlecić wykonanie go profesjonalnej firmie zatrudniającej doświadczonych architektów, którzy stworzą dla ciebie projekt spełniający wszelkie twoje oczekiwania, a jednocześnie realny do wykonania. Projekt to jedno, zaś jego wykonanie – drugie. Zająć się tym powinna doświadczona i ciesząca się dobrą opinią na rynku firma budowlana. Pamiętaj, że od ich pracy zależy nie tylko końcowy efekt, ale i bezpieczeństwo twoje i twojej rodziny.

 

Author: tao.com.pl