Remont

Zakupiłeś właśnie swoje pierwsze mieszkanie czy dom i czas urządzić go zgodnie z własnymi upodobaniami bądź oczekiwaniami? A może uważasz, że czas na dokonanie zmian w swoim życiu i miejscu zamieszkania? Czas na remont! Jak go wykonać, aby nie zwariować?

Zacznij od budżetu

Domowe remonty są niestety dość kosztowne. Zanim przejdziesz do niezbędnych prac ustal swój szczegółowy budżet. Weź pod uwagę, że nie wszystkie rzeczy związane z pracami remontowymi da się z góry przewidzieć. Często dopiero w toku prac dowiadujesz się, że problemów jest o wiele więcej, niż się początkowo założyło. Niespodziewanych wydatków może być znacznie więcej i wynikać mogą one z najróżniejszych sytuacji. Mając ten fakt na uwadze ustalając budżet weź także pod uwagę około 10 – 15% rezerwę finansową, z której skorzystasz właśnie w takich nieprzewidzianych sytuacjach. Dzięki temu prace przebiegać będą sprawnie i bez przerw, dzięki czemu uda się ukończyć je w terminie a ty unikniesz dodatkowego stresu. A jeśli rezerwa nie będzie konieczna? Z pewnością miło będzie zaszaleć na zakupach, albo odłożyć pieniądze na poczet przyszłych wydatków.

Prace remontowe

Kiedy wiesz już dokładnie, jaką kwotą na remont dysponujesz przejdź do wykonania dokładnego planu. Prace, które chciałbyś wykonać podziel na te, które są absolutnie niezbędne, oraz te, które chciałbyś wykonać przy okazji, ale da się bez nich normalnie funkcjonować – na podstawie dostępnych funduszy ocenisz, czy uda ci się je tym razem wykonać. Pamiętaj, że niektóre sprawy powinny mieć większy priorytet od innych. Z zakupami nowych sprzętów, mebli czy dekoracji z pewnością możesz trochę poczekać, ważniejszy jest np. stan instalacji, okien, sanitariatów itp. Pamiętaj, że pomieszczenia, które pełnią specyficzne funkcje wymagają także specyficznego podejścia. Tyczy się to głównie kuchni oraz łazienki. Ta pierwsza jest miejscem, w którym przygotowuje się codzienne posiłki, musi więc być w pełni funkcjonalna i nie ograniczać naszej swobody ruchów. Często też służy za jadalnie, przestrzeń ta powinna być więc odpowiednio wydzielona. Łazienka to natomiast miejsce, w którym nie tylko przygotowujemy się co codziennego wyjścia z domu, np. do pracy czy na spotkanie z przyjaciółmi, ale też relaksujemy po ciężkim dniu. Warto zwrócić szczególną uwagę na oświetlenie, ponieważ od niego sporo zależy.
Domowe remonty mogą nas kosztować dużo czasu, nerwów i pieniędzy. Jeśli zastosujemy się do powyższych rad w jakimś stopniu powinniśmy je zniwelować.

 

Author: tao.com.pl