Nieruchomości – zakup czy budowa?

Zastanawiasz się, czy nadszedł czas na zakup własnej nieruchomości? Na początek ustal swój budżet – weź pod uwagę zarówno pieniądze, którymi obecnie dysponujesz, czyli własne oszczędności, jak i kwotę, jakiej skłonny ci będzie udzielić bank w ramach pożyczki hipotecznej (ile wynosi ta kwota najlepiej dowiedzieć się bezpośrednio w placówce banku). Dopiero później przejdź do poszukiwania właściwej nieruchomości.

Zakup domu czy mieszkania?

Pierwsza decyzja, którą powinieneś podjąć związana jest w wyborem pomiędzy mieszkaniem, a domem. Oba te rozwiązania mają swoich zwolenników i przeciwników, ponieważ nie są pozbawione zarówno zalet, jak i wad. Zakup mieszkania wiąże się zazwyczaj z mniejszymi kosztami, zarówno zakupu, jak i utrzymania, ale w zamian za to otrzymujemy ograniczenia w postaci dość niewielkiej przestrzeni. Dodatkowo nie możemy mieć pewności, że nie trafimy na wyjątkowo uciążliwych sąsiadów – albo że sami nie będziemy dla nich udręką, przez co konieczna będzie zmiana naszych nawyków. Zakup domu wiąże się z większymi wydatkami, jest on także zwykle droższy w utrzymaniu (jest to np. większa przestrzeń do ogrzania). Również samo sprzątanie jest bardziej skomplikowane i czasochłonne. Dom jednak daje nam o wiele więcej możliwości pod względem aranżacyjnym, nie jesteśmy też aż tak ograniczeni pod względem przestrzeni, co znacznie wpływa na komfort naszego życia. Od najbliższych sąsiadów również oddziela nas nie tylko ściana, a ogródek. Wszystkie te rzeczy należy wziąć pod uwagę podejmując decyzję.

A może jednak budowa – projekty budowlane Poznań

Poza zakupem nieruchomości masz także możliwość zakupu działki (budowlanej albo rolnej, o ile istnieje możliwość zmiany jej charakteru prawnego – przed zakupem dokładnie to sprawdź) i wybudowania na niej swojego wymarzonego domu od podstaw. Oczywiście jest to bardzo kosztowne rozwiązanie i niestety nie wszyscy mogą sobie na nie pozwolić. Sam koszt działki to bowiem jedno. Do tego dochodzi szereg dodatkowych opłat. Kosztowne są same projekty budowlane Poznań i projekty wykończenia wnętrz, usługi świadczone przez firmę budowlaną (na których nie warto oszczędzać, bowiem zależy od nich zarówno nasz komfort, jak i bezpieczeństwo), materiały budowlane itp. Efekty są jednak zwykle warte swej ceny. Dom, który zostanie przez nas wybudowany będzie przede wszystkim idealnie dopasowany do naszych potrzeb i oczekiwań. Będzie nie tylko w pełni funkcjonalny, ale także pod względem wizualnych wpisywać się będzie w nasze gusta. Są to więc dobrze wydane pieniądze.

 

Author: tao.com.pl