Inteligentne rozwiązania dla twojego mieszkania

Sprzęty sterowane głosem, lodówka, która zrobi za ciebie zakupy albo odkurzacz, który włączysz na odległość, to już nie są rozwiązania z filmów science fiction. Inteligentne sprzęty przebojem wkradają się do naszych domów i ułatwiają nam wykonywanie codziennych czynności. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest inteligenty dom i czy warto w niego inwestować.

Bezdotykowo i na odległość

Smartfony stały się nieodłączną częścią naszego życia. Od dawna nie służą już tylko do kontaktu, ale wielu z nas używa ich także do pracy i rozrywki. Tymczasem mogą być jeszcze bardziej przydatne, jeżeli zbudujemy w swoim domu sieć połączeń pomiędzy przedmiotami i osobami. Na czym ona polega? Na możliwości wydawania przedmiotom poleceń. Nasze sprzęty połączone są w sieć i mogą komunikować się między sobą oraz z nami. Za pomocą smartfona możemy gasić lub zapalać światło, zmieniać temperaturę, włączać i wyłączać sprzęty czy oglądać nagrania z monitoringu. A to wszystko nawet wtedy, gdy jesteśmy poza domem.
Coraz więcej przedmiotów pozwala na takie sterowanie. Na przykład odkurzacze. Nie tylko same jeżdżą i wykonują za nas pracę, ale możemy włączyć je i wyłączyć będąc w zupełnie innym miejscu. Podobnie jest ze światłem, zintegrowanym z naszym telefonem. Może się ono włączać przed naszym powrotem do domu albo budzić nas przyjemną poświatą, w zgodzie z naturą.
Co składa się na inteligentny dom? Kilka elementów. Są to gniazdka, które pozwalają na włączanie i wyłączanie podłączonych do nich sprzętów (tzw. smart plugs). Dalej mamy inteligentne oświetlenie, sterowane z dowolnego miejsca na ziemi. Pozwala nie tylko na gaszenie i zapalanie światła w domu, ale także na regulację jego intensywności i koloru. Podobnie mogą działać termostaty. Ustawią dla nas odpowiednią temperaturę, nawet gdy nie ma nas w domu. Inteligentne mieszkanie to także czujniki, które poinformują nas o pękniętej rurze albo pożarze. Wreszcie, to alarmy, które włączą się, gdy wykryją ruch.

Czy warto w to inwestować?

Jeżeli jesteś na etapie budowy domu albo jego remontu, warto zastanowić się, czy nie zainwestować w nowoczesne rozwiązania. Planując budowę lub remont zaplanuj sieć połączeń pomiędzy twoimi sprzętami. Na pewno podziękujesz sobie w przyszłości. Inteligentny dom to coś, do czego wszyscy nieuchronnie zdążamy. Już dziś możemy kupić lodówkę, która pokaże nam, co ma w środku bez otwierania jej. Gdy poszukujemy informacji, wystarczy, że zadamy pytanie inteligentnemu głośnikowi. On połączy się z internetem i znajdzie potrzebne nam informacje. Nawet lustro w łazience może z nami współpracować. Nie tylko włączy radio i podsunie wiadomości wraz z prognozą pogody. Podpowie także co mamy zaplanowane w naszym kalendarzu i pozwoli na zaoszczędzenie czasu.
Dzisiaj inteligentny dom może wydawać się drogą inwestycją. Warto jednak wziąć pod uwagę to, że nasza rzeczywistość zmienia się bardzo szybko. Możliwe, że to, co dziś jest zarezerwowane dla kilku pasjonatów nowych technologii, jutro będzie powszechnością dla ogółu. Dlatego planując aranżacje swojego domu warto brać pod uwagę nowoczesne rozwiązania. Pozwolą nam one na zaoszczędzenie czasu i ułatwią życie.

 

Author: tao.com.pl