Czy możemy samodzielnie zaprojektować dom?

Budowa domu jest procesem niezwykle czasochłonnym i często dosyć trudnym. Już samo przygotowanie projektu zajmuje całkiem dużo czasu i bardzo często wymaga wielu poprawek. Warto też zaznaczyć, że zaprojektowanie wnętrza może kosztować też sporo pieniędzy, jeśli zdecydujemy się na usługi renomowanego architekta. Projekty budowlane bywają drogie, a więc czy żeby oszczędzić pieniądze możemy przygotować je samodzielnie?

Co składa się na projekty budowlane?

Często wydaje nam się, że przygotowanie projektu budowlanego to tylko narysowanie kilku kresek i wykonanie kilku obliczeń. Niemniej jednak, gdyby tak było czy architekci wymagali by tylu lat trudnych studiów? Gdyby faktycznie zaprojektowanie domu było tak dziecinnie proste, każdy mógłby zrobić to samodzielnie. Jednak okazuje się, że przygotowanie projektu wymaga ogromnej wiedzy oraz zdolności artystycznych. Osoba, która się tym zajmuje musi mieć świetną wyobraźnię przestrzenną i potrafić wyobrazić sobie pokój lub sam dom w swojej głowie. Na początku może się to wydawać całkiem proste, ale szybko okaże się że przelanie naszej wizji na papier może sprawić nam sporo kłopotu.

Łatwo o pomyłkę

Praca architekta nie polega tylko na wymyślaniu ciekawych pomysłów na wystrój wnętrz. Taki specjalista musi też rozrysować swoją wizję w specjalnym programie którego nauka nie jest możliwa w jeden wieczór. Co więcej projekt musi później zostać przekazany ekipie budowlanej a informacje w nim zawarte muszą być dla nich jasne. Jeśli architekt nie wyjaśni czegoś wystarczająco zrozumiale ekipa budowlana może zupełnie przekręcić jego projekt i przez to nasz wymarzony dom nigdy nie powstanie w takim stanie jak sobie zaplanowaliśmy.
Co więcej, architekt musi dokładnie wyliczyć wszystkie wymiary każdego obiektu w naszym domu. Jeśli popełni tutaj błąd może się okazać, że budowa domu nie uda się. W takim przypadku konieczne będzie wprowadzenie szybkich zmian do projektu, co wymaga szybkiego myślenia oraz umiejętność działania pod presją. Jednak znacznie lepiej jest unikać tego rodzaju błędów i po prostu zostawić pracy architekta architektowi.

Czy warto próbować samodzielnie?

Jeśli interesują nas projekty budowlane, oczywiście możemy spróbować stworzyć zarys domu czy poszczególnych pokojów samodzielnie. Jednak powinniśmy zostawić to tylko w sferze hobby i nie próbować tworzyć swojego domu samodzielnie. Może nam się wydawać, że nie jest to tak trudne ale w praktyce szybko przekonamy się, że nie warto było próbować oszczędzać pieniędzy w ten sposób i profesjonalista poradziłby sobie znacznie lepiej. Dlatego też znacznie bezpieczniejszą opcją jest zostawienie stworzenia projektu budowlanego profesjonalnemu architektowi. Jeśli obawiamy się, że to co taka osoba zaplanuje nie spodoba nam się musimy pamiętać że to my jesteśmy tutaj osobą decyzyjną i będziemy mieli możlowość zasugerowania zmien w planach. Nie możemy zapominać, że z łatwością będziemy mogli wprowadzić zmiany do projektu jeśli tylko będą one możliwe.

 

Author: tao.com.pl