Kupno mieszkania czy budowa domu?

Zakup gotowej nieruchomości – czy to mieszkania, czy też domu ma zarówno swoje plusy, jak i minusy. Budowa domów od podstaw daje nam o wiele więcej możliwości, jednak i ona nie jest pozbawiona wad. Zanim podejmiesz decyzję, które z tych rozwiązań będzie dla ciebie lepsze poważnie się zastanów. Przede wszystkim jednak określ, jakim budżetem dysponujesz na ten cel.

Ustal swój budżet

Na początek zastanów się, jakie fundusze możesz przeznaczyć na nabycie własnej nieruchomości. Weź pod uwagę zarówno gotówkę, jaką dysponujesz, jak i rzeczywistą zdolność kredytową. Na etapie planowania budżetu pamiętaj, że sam zakup to jedno. Następnie lokal należy odświeżyć czy wyremontować, zakupić meble i wyposażenie itd. Po drodze czeka cię także szereg dodatkowych kosztów.

Zakup czy budowa domów?

Zakup działki budowlanej, na której od podstaw wybudowany zostanie twój dom, to rozwiązanie bardzo wygodne, dające mnóstwo możliwości pod względem aranżacyjnym. Masz dzięki temu szansę na to, aby twój dom nie tylko odpowiadał ci wizualnie pod każdym względem, ale też spełniał wszelkie oczekiwania, jakie względem niego masz. Warto jednak zainwestować w dobrego architekta, który będzie w stanie przełożyć wszelkie twoje pomysły na możliwy do zrealizowania oraz w pełni bezpieczny i funkcjonalny projekt (będzie też w stanie odpowiednio ci doradzić… bądź odradzić złe pomysły) oraz w sprawdzoną i cieszącą się dobrą opinią firmą budowlaną, która projekt ten wprowadzi w życie. Oczywiście wszystko to wiąże się ze sporymi kosztami. Czy komfort, wygoda i zrealizowanie swoich marzeń są tego warte musisz ocenić sam. Alternatywą dla budowy jest oczywiście zakup domu albo mieszkania. W tym wypadku również jednak czeka nas sporo decyzji do podjęcia. Po pierwsze do wyboru mamy nieruchomości z tynku pierwotnego bądź też wtórnego. Lokale z rynku pierwotnego są zazwyczaj sprzedawane w stanie deweloperskim, konieczne jest więc ich wykończenie – co jest nie tylko kosztowne, ale i czasochłonne. Plusem są duże możliwości aranżacyjne, gwarancja, że wszelkie instalacje są nowe i sprawne, a także jasna sytuacja prawna. Lokale z drugiej ręki są zwykle tańsze, lecz w większości przypadków także wymagają remontu lub odświeżenia. Dodatkowo nie wszystkie problemy widoczne są na pierwszy rzut oka, dlatego możemy narazić się na niespodziewane koszta. Problemem może być również status prawny takiego lokalu. Oczywiście musimy także zdecydować, czy wybieramy zakup mieszkania (tańszego, lecz mniejszego i w bloku) czy domu (droższego, ale o większej powierzchni, zwykle otoczonego ogrodem).

 

Author: tao.com.pl