Zakup domu lub mieszkania

Z zakupem nieruchomości – bez względu na to, czy ma to być nasze pierwsze mieszkanie czy dom, czy też po prostu pragniemy zmiany – wiążę się nie tylko bardzo duża odpowiedzialność, ale także spory stres. Jeśli podejmiemy złe decyzje może to w końcu w znacznym stopniu obniżyć komfort naszego dalszego życia. Nie bez znaczenia są też kwestie finansowe – ponieważ jest to zakup dosyć kosztowny, warto upewnić się, że dokonujemy właściwego wyboru. O czym należy pamiętać?

Zakup nieruchomości – od czego zacząć

Najważniejszy jest dobry plan, przede wszystkim finansowy. Aby uniknąć przykrych niespodzianek zacznij od przygotowania dokładnego budżetu, którym dysponujesz na zakup mieszkania, domu czy działki. Wliczać się do niego mogą zarówno twoje własne oszczędności, jak i kwota, jaką bank będzie skłonny ci przyznać w ramach kredytu hipotecznego. Pamiętaj jednak, aby swojej zdolności kredytowej nie opierać wyłącznie na informacjach, jakie znaleźć można na stronach internetowych banków czy popularnych kalkulatorów kredytowych. Rzetelne informacje, na podstawie dostarczonych przez ciebie danych poznasz wyłącznie bezpośrednio w placówce bankowej, dlatego warto wcześniej wybrać kilka interesujących ofert kredytów i umówić się w banku na spotkanie z jego przedstawicielem, który przeanalizuje naszą sytuacje i przedstawi nam konkretna ofertę. Kiedy wiesz już, jaką kwotą na zakup nieruchomości dysponujesz weź pod uwagę, że do kosztów, jakie należy w tym celu ponieść wliczają się także różne opłaty związane z dopełnieniem prawnych formalności, pamiętać też należy o ewentualnym remoncie, wykończeniu lokalu itp.

Wybór odpowiedniej nieruchomości

Zanim rozpoczniesz poszukiwania zastanów się dobrze nad interesującą cię lokalizacją. Weź pod uwagę ewentualny dojazd do pracy czy innych miejsc, w których często bywasz, odległość do najbliższego sklepu, szkoły, apteki, przystanków komunikacji miejskiej itd. Każda z tych rzeczy może mieć istotny wpływ na komfort twojego życia. Następnie zastanów się nad tym, czy lepszym rozwiązaniem będzie dla ciebie zakup mieszkania w bloku, domu, a może działki z planem na budowę. Każda z tych opcji ma zarówno plusy, jak i minusy, które należy wziąć pod uwagę. Istotne jest także to, czy zdecydujesz się na zakup lokalu z rynku pierwotnego czy też wtórnego. Tutaj również pod uwagę wziąć trzeba szereg zalet i wad obu rozwiązań. Zastanów się dobrze, w końcu jest to decyzja na długie lata, jeśli nie na całe życie. Pośpiech nie jest dobrym doradcą.

Author: tao.com.pl