Czas na własne cztery kąty

Jedną z najważniejszych decyzji, jakie podjąć może człowiek jest ta związana z zakupem własnej nieruchomości. Nie może to być bowiem decyzja podjęta pochopnie i w pośpiechu, jako, że w dużej mierze zależeć będzie on nie jakość i komfort jego dalszego życia. Zanim dojdzie do ostatecznego sfinalizowania tego przedsięwzięcia konieczne jest podjęcie szeregu pomniejszych decyzji, z których to wszystkie mogą nieść ze sobą bardzo istotne skutki. Jeśli właśnie stoisz przed podjęciem takiej decyzji jest kilka rzeczy, które powinieneś wziąć pod uwagę. Od czego zacząć?

Na początek kwestie finansowe

Zanim przejdziesz do podejmowania kolejnych ważnych decyzji zastanów się, jakim budżetem na ten cel dysponujesz. Jeśli masz dosyć duże oszczędności i możesz pozwolić sobie na zakup nieruchomości za gotówkę – gratulacje, to naprawdę bardzo spore ułatwienie. Jeśli jednak nie masz odpowiedniej ilości pieniędzy – nic straconego. Większość banków oferuje bardzo szeroki wybór kredytów hipotecznych, czyli pożyczek pieniężnych na zakup bądź budowę nieruchomości. Kredyty te oferowane są na bardzo różnych warunkach, dlatego warto poświęcić trochę czasu i wybrać taką opcję, która będzie najlepiej pasować do twoich potrzeb i możliwości. Nie sugeruj się wyłącznie informacjami dostępnymi za pośrednictwem stron internetowych – najlepiej samodzielnie umówić się z doradcą kredytowym i dowiedzieć się, jak konkretnie prezentuje się twoja zdolność kredytowa. Ma to naprawdę ogromne znaczenie, bowiem często zdarza się sytuacja, w której osoba nie upewniwszy się najpierw co do możliwości uzyskania kredytu podpisywała przedwstępną umowę kupno-sprzedaż i wpłacała na ten cel sporą zaliczkę, następnie zaś nie uzyskała kredytu w interesującej ją kwocie i straciła nie tylko czas i pieniądze, ale też możliwość zamieszkania w wymarzonej lokalizacji. Planując budżet weź także pod uwagę koszta ewentualnego wykończenia bądź remontu nieruchomości oraz zakup niezbędnego „na start” wyposażenia. Najlepiej uwzględnij też co najmniej 10 procentową rezerwę „na wszelki wypadek”.

Zakup czy budowa? Budownictwo przeżywa swój rozkwit

Po ustaleniu budżetu możesz rozpocząć poszukiwanie wymarzonej nieruchomości, najpierw jednak czeka cię szereg kolejnych decyzji do podjęcia. Zacznij od wyboru lokalizacji (centrum miasta, a może jego zielone obrzeża?), rodzaju nieruchomości (mieszkanie czy dom?) oraz rynku (pierwotny, czy wtórny?). Poza zakupem nieruchomości istnieje także oczywiście możliwość zakupu działki budowlanej i budowa domu od podstaw – budownictwo w tym zakresie ma się bardzo dobrze, z pewnością więc bez problemu znajdziesz firmę budowlaną, która spełni wszelkie twoje oczekiwania.

 

Author: tao.com.pl