Kupować czy wynajmować? Oto jest pytanie

Zakochanym wydaje się, że mogą żyć tylko swoim uczuciem. Jednakże przychodzi czas, gdy miłość musi zmierzyć się z rzeczywistością, a każda para zadać sobie pytanie – gdzie będziemy mieszkać. Można mieć do wyboru wiele opcji, ale najpopularniejsze są dwie, czyli kupno albo wynajem. Warto zastanowić się, która z tych opcji jest dla nas korzystniejsza.

Ciasne, ale własne

Wiele osób decyduje się na kupno własnego mieszkania, chociaż wiąże się do z dużymi kosztami. Rzadko młode pary są w stanie kupić mieszkanie za gotówkę, więc wybierają kredyt. A ten, jak wiadomo, często łączy bardziej niż małżeństwo. Jakie są plusy tego rozwiązania?
Po pierwsze, mieszkanie jest wasze i możecie z nim zrobić, co chcecie. Sami decydujecie o aranżacji, tempie jego wykańczania i meblowania. Wszystko będzie zrobione pod was i zgodnie z waszym gustem. Po drugie, to co należy do was, możecie sprzedać, gdybyście chcieli kupić coś większego lub w innej lokalizacji. Własne M to także inwestycja na przyszłość. Możecie je spieniężyć w każdym, dogodnym dla was czasie.
Czy są minusy tego rozwiązania? Niestety, tak. Gdy macie kupione lokum w jednym miejscu, jesteście z nim związani, dopóki nie znajdziecie innego albo nie uda wam się sprzedać tego, w którym mieszkacie. To może zająć trochę czasu. Wszystko zależy od okoliczności. Jeżeli będziecie szybko potrzebować pieniędzy, może okazać się, że będziecie musieli wyzbyć się swego mieszkania za cenę poniżej jego wartości. Do tego dochodzi oczywiście dług wobec banku. To obciążenie, które na was ciąży, nawet wtedy, gdy stracicie źródło dochodu. Wreszcie, w razie ewentualnego rozstania, musicie podzielić się zarówno mieszkaniem, jak i kredytem.

Wynajem, czyli większa mobilność

W przypadku, gdy nie wiecie, gdzie będziecie za kilka lat, nie lubicie stabilizacji, albo po prostu nie chcecie wiązać się kredytem na wiele lat, pomyślcie o opcji, jaką jest wynajem mieszkania. Plusem takiego rozwiązania jest duża elastyczność. Z reguły umowy najmu zawierane są na określony czas, a okres wypowiedzenia też nie jest przesadnie długi. Dlatego łatwo można zrezygnować z najmu, jeżeli wasza sytuacja ulegnie zmianie. Łatwiej także znaleźć najem w dogodnej lokalizacji, niż szukać mieszkania do kupienia. Można wybierać pomiędzy w pełni wyposażonymi apartamentami albo całkiem pustymi lokalami. Gdy wybierzecie ten umeblowany, odpadnie wam koszt remontu i kupna wyposażenia.
Niestety, są także minusy wynajmu. Tak samo jak wymożesz łatwo rozwiązać umowę, może to zrobić i osoba, od której lokal wynajmujecie. Wynajem mieszkania często oznacza również, że dostajecie to, co widzicie. To znaczy, że nie możecie wprowadzać swoich zmian bez zgody wynajmującego. Dla wielu ludzi problemem jest również to, że zamiast inwestować w coś swojego, muszą płacić za mieszkanie w cudzej własności, która nigdy nie będzie do nich należeć.
Podsumowując, decydując się na kupno lub wynajem lokalu warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Przede wszystkim, trzeba zastanowić się, co jest nam potrzebne i gdzie widzimy się za kilka lat. Nie ma opcji lepszej lub gorszej. Najważniejsze są nasze potrzeby i oczekiwania.

 

Author: tao.com.pl