Zakup czy budowa?

Jeśli stoisz właśnie przed decyzją o zakupie nieruchomości pamiętaj, że pośpiech nie jest w tej sytuacji najlepszym doradcą. Zakup mieszkania albo domu jest po pierwsze bardzo kosztowny, lepiej więc mieć stuprocentową pewność, że dokona się odpowiedniego wyboru. Ponadto zazwyczaj jest to decyzja podejmowana na długie lata, o ile nie całe życie. Może od niej zależeć jakość i komfort twojego dalszego życia. Najważniejszy jest dobry plan oparty na rozważeniu wszystkich wad i zalet poszczególnych rozwiązań.

Nieruchomość z rynku pierwotnego, czy wtórnego?

Na początek zastanów się, czy interesują cię lokale dostępne na rynku pierwotnym czy wtórnym? Nieruchomości kupione od dewelopera sprzedawane są zwykle w stanie surowym bądź deweloperskim. Oznacza to, że konieczne jest ich wykończenie. Jest to zarówno kosztowne (dochodzi do tego np. opłata za projektowanie wnętrz), jak i bardzo czasochłonne, ma jednak swoje istotne plusy – to od ciebie zależeć będzie ostateczny kształt twojego mieszkania czy domu. Ponadto lokale z rynku pierwotnego mają jasną sytuację prawną, masz też pewność (oraz prawną gwarancje), że wszelkie instalacje itp. są nowe. Zakup lokalu z rynku wtórnego jest zazwyczaj wyjściem tańszym, ale ma swoje minusy. Po pierwsze nigdy stuprocentowo nie wiesz, w jakim stanie rzeczywiście znajduje się dana nieruchomość. Czasem wydaje się, że wymaga ona tylko drobnego odświeżenia, kończy się natomiast remontem generalnym. Ponadto nie do końca jasna może być prawna sytuacja takiego miejsca – trzeba upewnić się, że nie jest zadłużone, nikt nie jest tam zameldowany itp. Również pod względem aranżacji przestrzeni możliwości są znacznie bardziej ograniczone.

Budowa domu – alternatywa do zakupu nieruchomości

Wiele osób decyduje się na jeszcze inne rozwiązanie, a mianowicie zakup działki budowlanej (lub rolnej z możliwością zmiany jej charakteru prawnego) oraz wybudowanie od podstaw domu, który spełniać będzie ich wszelkie oczekiwania, zarówno pod względem wizualnym, jak i funkcjonalnym. Jest to oczywiście najbardziej kosztowne ze wszystkich wyjść, bez wątpienia jednak daje nam najwięcej możliwości. Należy pamiętać, aby do kosztów samej działki doliczyć między innymi opłatę za projektowanie wnętrz, które zlecić warto profesjonalistom, koszt wszelkich materiałów budowlanych, opłacenie usług firmy budowlanej, a także wykończenie domu – elektronika, hydraulika itd., ponadto zakup wszelkich sprzętów, mebli i dekoracji. Jest to dość drogie przedsięwzięcie, w pewnością jednak warte swej ceny.

 

Author: tao.com.pl