Mieszkanie czy dom?

Zastanawiasz się nad zakupem nieruchomości i nie wiesz, czy lepszym wyjściem będzie kupno mieszkania czy domu? Weź pod uwagę wszystkie plusy i minusy.

Mieszkanie, a może dom?

Sporym plusem mieszkania jest jego cena. Jest ona oczywiście uzależniona od wielu czynników, między innymi lokalizacji oraz powierzchni, ale w większości przypadków wyniesie nas ono taniej, niż dom. Mniejsza powierzchnia to także mniejsze koszta utrzymania oraz… przestrzeń do posprzątania. Zakup domu wiąże się zazwyczaj z o wiele wyższymi kosztami, niż kupno mieszkania. Nic w tym dziwnego – zazwyczaj jego powierzchnia jest znacznie większa, poza samym domem zyskujemy także spory kawałek ogródka. Warto wziąć pod uwagę, ile wyniesie nas utrzymanie domu (przede wszystkim jego ogrzanie) i czy z pewnością jest to dla nas najlepsza opcja. Zakup domu ma jednak więcej plusów niż sama przestrzeń. Ponieważ od sąsiadów oddziela nas nie ściana, a działka, nie musimy się martwić o to, że przeszkadzać nam będą głośne imprezy czy inne nieprzyjemne sytuacje… Działa to oczywiście w dwie strony – sami także możemy sobie na więcej pozwolić. Sam wybór pomiędzy mieszkaniem a domem to jedno, kolejna decyzja, którą musimy podjąć związana jest ze stanem nieruchomości. Do wyboru mamy lokale z rynku wtórnego, czyli tak zwanej drugiej ręki, kupowane zwykle od poprzedniego właściciela – bezpośrednio bądź za pośrednictwem firmy zajmującej się sprzedażą nieruchomości. Mieszkania czy domy z rynku wtórnego są tańsze, ale często wymagają remontu. Niektórych problemów możemy nie dostrzec na pierwszy rzut oka. W przypadku mieszkań z rynku pierwotnego zyskujemy pewność co do stanu różnego rodzaju instalacji itd., zwykle jednak są to lokale w stanie deweloperskim, czyli konieczne jest ich wykończenie, z czym związane są spore wydatki.

A może jednak budowa?

Alternatywą do zakupu domu (zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego) jest zakup działki budowlanej oraz wybudowanie własnej nieruchomości od podstaw, według projektu, który będzie spełniał wszelkie nasze oczekiwania. Jest to rozwiązanie dające nam spore możliwości pod względem aranżacyjnym, jednak wiążą się z nim nie tylko spore koszta, ale także pewne niebezpieczeństwa. Po pierwsze musimy upewnić się, że firma budowlana którą zatrudnimy do zrealizowania naszego projektu będzie cieszyć się dobrą opinia na rynku. Niestety często zdarza się, że to właśnie firma budowlana jest przyczyną wielu problemów, których można by uniknąć. Zanim więc podejmiesz decyzję, zrób dokładny research i pamiętaj, że taniej nie w każdym wypadku oznacza lepiej.

Author: tao.com.pl