Wybierz nieruchomość dla siebie

Zastanawiasz się nad zakupem swojej pierwszej własnej nieruchomości – gotowego mieszkania czy domu, a może działki pod budowę? Jest to bardzo emocjonująca, a zarazem poważna decyzja, od której w dużej mierze zależeć będzie komfort twojego życia, nic więc dziwnego, że powodować może dosyć duży stres. Aby zniwelować go do minimum warto jest mieć konkretny plan i dobrze wiedzieć, czego się chce. Od czego warto zacząć?

Ustal swój budżet

Z zakupem bądź budową nieruchomości wiąże się niestety dosyć znaczący wydatek. Należy pamiętać, że sam zakup nieruchomości czy działki to jedno, dodatkowe koszta związane są z ewentualnym wykończeniem lokalu bądź remontem, zakupem wyposażenia i tak dalej. Im wcześniej ustalisz dokładny budżet, jakim dysponujesz, tym większe będą twoje szanse na uniknięcie przykrych niespodzianek po drodze, przez które wprowadzenie się do własnych kątów będzie się mogło znacznie opóźnić. Obliczając fundusze, jakimi dysponujesz zawsze warto wziąć pod uwagę około 10-15 procentową rezerwę „na wszelki wypadek”. Oczywiście nie każdy dysponuje wystarczającą ilością gotówki na zakup nieruchomości, na szczęście oferta kredytów hipotecznych, jakie zaciągnąć można na ten cel w banku jest dosyć obszerna. Zanim zaczniesz poszukiwania wymarzonych czterech kątów upewnij się, jak wygląda twoja zdolność kredytowa – niestety często zdarza się, że do końcowej finalizacji zakupu nie dochodzi właśnie z tego powodu, że bank odmawia udzielenie kredytu na konkretną kwotę. Bardzo często sytuacja ta związana jest ze stratą pieniędzy, które wpłacone zostały na zaliczkę oraz opłacenie różnego rodzaju kwestii formalnych. Dopiero znając swe rzeczywiste możliwości finansowe przejść można do poszukiwania odpowiedniego lokalu.

Na co się zdecydujesz?

To, czy wybierzemy mieszkanie czy dom w dużej mierze zależy od pieniędzy, które możemy przeznaczyć na zakup, ale też indywidualnych preferencji każdego z nas. Zwykle najtańszym rozwiązaniem jest zakup mieszkania z drugiej ręki, choć wiązać się ono może z dodatkowymi kosztami związanymi z remontem. Nieco droższym rozwiązaniem jest zakup nowego mieszkania w stanie deweloperskim, bowiem wówczas konieczne jest jego wykończenie. Zakup domu (z rynku wtórnego bądź pierwotnego) jest rozwiązaniem droższym, jednak zyskujemy dzięki niemu po pierwsze spory komfort, po drugie zaś sporo przestrzeni. To, ile kosztować nas będzie zakup działki i wybudowanie własnego domu uzależnione jest natomiast od kilku czynników – po pierwsze powierzchni działki, po drugie projektu domu.

 

Author: tao.com.pl