Mieszkanie czy dom?

Dla każdego człowieka podjęcie decyzji o tym, że czas zamieszkać „na swoim” jest dosyć istotnych krokiem. Z decyzją tą wiąże się bardzo duża odpowiedzialność, może też być ona źródłem sporego stresu. Zakup nieruchomości jest nie tylko bardzo kosztowny, ale też zależy od niego w dużej mierze jakość i komfort naszego dalszego życia. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję należy przemyśleć wiele różnych rozwiązań, rozważyć ich wady i zalety, upewnić się, że postępujemy słusznie, nie zaś ulegamy presji czasu itp. Od czego zacząć?

Mieszkanie czy dom?

Na początek warto zastanowić się, jaki typ nieruchomości najbardziej nam odpowiada. Dla jednych doskonałym rozwiązaniem jest zakup mieszkania w bloku. Po pierwsze jest to zwykle wybór tańszy, co nie jest bez znaczenia. Po drugie dużym plusem mieszkań jest to, że nie ogranicza cię aż tak bardzo wybór lokalizacji. Oczywiście ma to także swoje minusy. Przede wszystkim mieszkania w blokach mają bardzo ograniczoną przestrzeń, nigdy też nie mamy pewności, czy nie trafimy na wyjątkowo uciążliwych sąsiadów tuż za ścianą. Domy są pod tym względem o wiele bardziej komfortowe – od sąsiadów odgradza nas bowiem nie tylko ściana, a zwykle ogródek. Również pod względem dostępnej przestrzeni nie jesteśmy aż tak bardzo ograniczeni, co pozwala nie tylko na spory komfort, ale także daje duże możliwości pod względem aranżacyjnym. Niestety domy są zwykle znacznie droższe, także w utrzymaniu – również w czystości. Wybór lokalizacji także nie jest aż tak rozległy, a należy pamiętać, że lokalizacja ma bardzo duże znaczenie. Ważna jest odległość do pracy i innych miejsc, w których często bywamy, dostępność sklepów, przystanków komunikacji miejskiej, szkół itp.

Rynek pierwotny czy wtórny?

Kolejna decyzja, którą musimy podjąć dotyczy stanu nieruchomości. Te z rynku pierwotnego zwykle są w stanie deweloperskim i wymagają długich prac wykończeniowych, jednak możemy je dowolnie aranżować. Lokale z rynku wtórnego są tańsze, jednak nasze możliwości są o wiele mniejsze.

A może budowa i własne projekty wnętrz?

Alternatywą do powyższych rozwiązań jest zakup działki budowlanej i wybudowanie na niej własnego domu. Jest to oczywiście wyjście najbardziej kosztowne – poza działką zapłacić musimy za projekty wnętrz, materiały budowlane, usługi formy budowlanej itp., jednak mamy wówczas możliwość na wybudowanie domu, który pod każdym względem spełniać będzie nasze oczekiwania, będzie zarówno w pełni funkcjonalny, jak i atrakcyjny pod względem estetycznym.

 

Author: tao.com.pl