Co trzeba wiedzieć na temat wkładu własnego do kredytu hipotecznego?

Chcąc zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup własnego mieszkania należy liczyć się z tym, że banki do udzielenia pożyczki będą wymagały wkładu własnego w określonej wysokości. Jest to jeden z warunków, które muszą spełnić osoby starające się o udzielenie pożyczki. Jednak aby otrzymać pieniądze, trzeba także przejść przez szczegółową weryfikację, podczas której będzie ustalona zdolność kredytowa konsumenta składającego wniosek.

Wkład własny – warunek do udzielenia kredytu

To, na jaką wysokość zostanie udzielony kredyt na zakup nieruchomości zależy od szczegółowej oferty banku, jednak należy liczyć się z tym, że niezależnie od placówki, wymagany będzie własny wkład finansowy. Może on wynosić 10% wartości mieszkania, albo 20%. Im niższy własny wkład, tym oprocentowanie kredytu może okazać się większe. Osoby starające się o kredytowanie zakupu nieruchomości stoją więc przed trudną decyzją – czy wstrzymać się z zakupem i dozbierać pieniądze aby mieć większy własny wkład czy też zdecydować się na to, aby w przyszłości więcej pieniędzy oddać bankowi. Decyzja ta nie będzie prosta, trzeba rozważyć wszelkie za i przeciw. Ostatecznym kryterium powinna być aktualna sytuacja finansowa i perspektywy dochodowe w przyszłości.

Co może być wkładem własnym?

Warto pamiętać o tym, że wysokość kredytu mieszkaniowego zależy od kilku czynników, między innymi od tego, ile wynosi wkład własny. Takim wkładem może być oczywiście gotówka, jednak nie tylko. Niektóre banki dają konsumentowi także inne możliwości. Wkładem może być chociażby inna nieruchomość do której klient posiada wyłączne prawo własności. Jako własny wkład można także zakwalifikować posiadane aktywa finansowe, w tym wszelkiego rodzaju polisy.

Czy zakup mieszkania na kredyt się opłaca?

Dla nikogo nie będzie tajemnicą to, że banki udzielając kredytu na zakup nieruchomości nie działają pro publico bono, a liczą na własny zysk. Klient zaciągając pożyczkę w banku zobowiązuje się do tego, że odda nie tylko pożyczony kapitał, ale także i odsetki naliczone od kwoty wyjściowej. Dodatkowe obciążenia finansowe jakie mogą spotkać konsumenta to chociażby ubezpieczenie kredytu czy też wszelkie opłaty związane z podpisaniem umowy. Trzeba więc oddać o wiele więcej pieniędzy niż się pożyczyło, jednak to właśnie kredyt mieszkaniowy jest wciąż najbardziej popularnym sposobem finansowania inwestycji. Większość osób, które chcą mieć własne lokum nie ma innego wyjścia jak tylko zaciągnąć pożyczkę w banku, pomimo iż jest to zobowiązanie na długie lata.

 

Author: tao.com.pl